Młodzież opanowała halę MOSiR-u


Zdjęcie do artykułu: Młodzież opanowała halę MOSiR-u

Po raz trzeci w ostatnim czasie  gościliśmy uczestników działań w ramach projektu „Narkotyki, dopalacze-ulegniesz, przepadniesz!” finansowanego przez MSWiA. Tym razem na boisku rywalizowali koszykarze ROSY RADOM oraz uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z miasta Radomia. Trybuny wypełniło ponad 1 100 uczniów z radomskich szkół.

 

Współczesny świat cechuje gwałtowny rozwój cywilizacji. Wszystko to dzieje się w zawrotnym tempie i ogromnym pośpiechu. Takie realia życia sprzyjają zaburzeniom prawidłowego funkcjonowania rodziny i zapominaniu o potrzebie wsparcia i gospodarowania czasem osoby nieletniej. Często zapracowani i zagonieni rodzice okazują swoim dzieciom mniej ciepła i miłości niż one tego potrzebują. Czasami to właśnie rodzice zbyt wysoko podnoszą poprzeczkę wymagań i obowiązków ale również współczesna szkoła stawia przed dziećmi i młodzieżą coraz większe wymagania. Nauczyciele często chcą jak najwięcej i za wszelką cenę nauczyć dzieci, nie licząc się z kosztami. Koszty, jakie ponoszą młodzi ludzie starając się sprostać oczekiwaniom rodziców i szkoły, są bardzo duże.

 

Należy również pamiętać, że obecne czasy charakteryzuje także przyspieszone tempo dojrzewania młodego pokolenia. Często nie jest to proces harmonijny. Szybki rozwój w sferze biologicznej i intelektualnej nie zawsze idzie w parze z dojrzewaniem emocjonalnym. Niedojrzały jeszcze system emocjonalny, wobec wielkich wymagań stawianych dziecku, rodzi stres. Taka sytuacja sprzyja sięganiu po narkotyki, alkohol czy inne substancje psychoaktywne.

 

Narkotyki, dopalacze stanowią coraz większy problem w Europie i zagrażają przede wszystkim młodym ludziom. Substancje te stanowią duże zagrożenie dla zdrowia publicznego i całego społeczeństwa. Na rynku pojawia się coraz więcej różnych szkodliwych preparatów, już nie tylko sprowadzanych z zagranicy, ale także wytwarzanych w rodzimych laboratoriach trudniących się produkcją syntetycznych narkotyków. Pamiętajmy, że „dopalacz”, czy „dopalacze” to termin nie posiadający charakteru naukowego. Używa się go potocznie, dla nazwania grupy różnych substancji lub innych mieszanek o rzekomym, bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym, nieznajdujących się na liście substancji kontrolowanych przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii.

 

Uroczystego otwarcia meczu edukacyjno - sportowego dokonali: Wiceprezydent Miasta Radomia Jerzy Zawodnik, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marek Świszcz oraz Manager Klubu ROSA Krzysztof Witek. Mecz rozegrany został pomiędzy drużyną ROSA Radom a uczniami.

Mecz został rozegrany w ramach akcji „Narkotyki, dopalacze-ulegniesz, przepadniesz!", która realizowana jest w toku Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017. Celem przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie zjawiskom patologii oraz ochrona dzieci i młodzieży przed istniejącymi zagrożeniami związanymi z zażywaniem środków odurzających. Wcześniej młodzi radomianie mogli już rozegrać mecze z drużynami Cerradu Czarni Radom oraz Radomiakiem Radom - przypomina podinsp. Aneta Pawlińska.

 
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email