Zalew i jego otoczenie zostaną uatrakcyjnione


Zdjęcie do artykułu: Zalew i jego otoczenie zostaną uatrakcyjnione

W zalewie na Borkach znów będzie można się kąpać. Wodociągi Miejskie ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej planowanych prac. Większość kosztów pokryją dotacje z zewnątrz.

 

Oczyszczenie zalewu to część większego zadania obejmującego adaptację zbiornika na Borkach i stawów kolmatacyjnych do zmian klimatu. Jest to pierwsza duża inwestycja, która ma być realizowana w Radomiu w przy udziale pieniędzy z unijnego programu LIFE. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 24 miliony złotych, z czego ponad 12 milionów to dofinansowanie z funduszy unijnych, a prawie 6,5 miliona pochodzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Głównym celem projektu jest zwiększenie odporności miasta na zmiany klimatu, by zredukować zjawiska lokalnych podtopień i złagodzić skutki susz. Planowane inwestycje mają też poprawić jakość wód i pozytywnie wpłynąć na mikroklimat. – Przechodzimy od etapu opracowań naukowych do rzeczywistej realizacji tego pionierskiego projektu. Nigdzie w Polsce nie prowadzono jeszcze tego typu prac na tak dużą skalę. Korzystamy tu z wiedzy znakomitych specjalistów w dziedzinie inżynierii ochrony środowiska, gospodarki wodnej i melioracji – mówi prezydent Radosław Witkowski.

 

Projekt jest realizowany we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim i firmą FPP ENVIRO sp. z o.o.Zgodnie z opracowaną koncepcją, prace na Borkach mają obejmować m.in. oczyszczenie dna zalewu, przebudowę i oczyszczenie stawów kolmatacyjnych oraz remont jazu głównego. Mają powstać także pływające wyspy z roślinnością oraz trzy fontanny zasilane energią z paneli fotowoltaicznych i małej elektrowni wiatrowej. Eksperci zaproponowali także cały szereg innych rozwiązań mających na celu poprawę jakości wody, w tym na przykład montaż systemu natleniania wody, co ma zapobiegać wykwitowi glonów. Niezbędne do tego urządzenia, podobnie jak fontanny, mają być zasilane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł.

 

- Efektem tych prac będzie stworzenie dla mieszkańców Radomia atrakcyjnego miejsca wypoczynku, którego obecnie brakuje. Po oczyszczeniu zalewu, o dodatkowe uatrakcyjnienie zalewu i jego otoczenia zadba MOSiR – zapowiada prezydent.

 

Dokumentacja projektowa ma zostać opracowana do połowy przyszłego roku. Wtedy będzie można ogłaszać przetarg na wykonanie prac, które mają ruszyć już jesienią 2018 roku.

 

W ramach unijnego projektu LIFE planowana jest także m.in. meandryzacja Mlecznej, czyli przywrócenie jej naturalnego biegu, oraz stworzenie zbiornika retencyjnego w pobliżu osiedla Nad Potokiem i polderów na Cerekwiance oraz powyżej ulicy Suchej. Na terenie miasta mają też powstać wiele drobniejszych elementów, w tym m.in. niecki i ogrody deszczowe.
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email