Zapraszamy na Dzień bez Samochodu


Zdjęcie do artykułu: Zapraszamy na Dzień bez Samochodu

Darmowe przejazdy autobusami komunikacji miejskiej, rowerami miejskimi i… zabytkowym „ogórkiem” z Warszawy - wszystko to będzie możliwe już 22 września. Z okazji Dnia bez Samochodu zapraszamy w godzinach 12:00-17:00 na festyn na placu Corazziego (przed gmachem Urzędu Miejskiego, od strony ulicy Żeromskiego). którego współorganizatorem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

 

W piątek, 22 września korzystanie z radomskiej komunikacji miejskiej będzie darmowe dla wszystkich pasażerów. To nowość, bo w poprzednich latach taka zachęta dotyczyła tylko kierowców samochodów osobowych, którzy musieli w tym celu okazać dowód rejestracyjny pojazdu. Teraz nie trzeba już mieć ze sobą żadnych dokumentów - każdy chętny może po prostu wsiąść do autobusu i jechać.

 

Z okazji Dnia bez Samochodu zostanie uruchomiona okolicznościowa linia turystyczna. Do Radomia przyjedzie zabytkowy autobus Jelcz 043 czyli tak zwany „ogórek” z Warszawy. Autobus wykona dziewięć kursów po mieście z przewodniczką turystyczną. Odjazdy z placu Corazziego zostały zaplanowane co pół godziny - od 12:15 do 16:15. Uwaga! Aby uczestniczyć w tej podróży, należy najpierw pobrać bezpłatny bilet okolicznościowy. Będą one wydawane w ikarusie ustawionym w pobliżu sceny. Na zakończenie festynu odbędzie się natomiast parada autobusów po Radomiu. Przejadą w niej wspomniany „ogórek”, ikarus oraz współczesne solarisy.

 

Dzień bez Samochodu to promocja środków transportu alternatywnych do samochodów, na przykład rowerów czy rolek. Jeżeli znajdzie się minimum 20 rolkarzy, to o godzinie 14:40 ulicami Śródmieścia przejedzie parada miłośników tej formy spędzania wolnego czasu. Również przy minimum dwudziestce chętnych rowerzystów o 15:40 zorganizujemy podobny przejazd właśnie dla nich. Tego dnia firma Nextbike umożliwi wszystkim zarejestrowanym użytkownikom systemu Radomskiego Roweru Miejskiego korzystanie ze swoich pojazdów całkowicie za darmo! Dwaj radomscy dealerzy samochodów zaprezentują natomiast auta elektryczne. Ideą Dnia bez Samochodu nie jest bowiem zachęta do całkowitej rezygnacji z korzystania z własnych samochodów, ale przede wszystkim ograniczanie emisji spalin do atmosfery. Stąd też pojazdy o alternatywnych źródłach zasilania.

 

Radom włączył się także w ogólnopolską akcję „Łączy nas krew”. W Dniu bez Samochodu przy ulicy Żeromskiego (obok Łaźni) będzie stał mobilny punkt poboru krwi. Dla pierwszych osób, które skorzystają z tej możliwości, będą przygotowane nagrody niespodzianki. Podczas festynu nie zabraknie także oczywiście występów - na scenie będą prezentować się wykonawcy związani z Radomską Szkołą Rocka. Będą konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wiele innych atrakcji! Zachęcamy do uczestnictwa we wspólnej zabawie i przyłączenia się do świętowania Dnia bez Samochodu!
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email