Wyjątkowa pamiątka po stadionie w Starym Ogrodzie


Zdjęcie do artykułu: Wyjątkowa pamiątka po stadionie w Starym Ogrodzie

Tablica upamiętniająca centrum przedwojennego futbolu w Radomiu ponownie stanęła na skraju parku Stary Ogród. To miejsce, które warto odwiedzić na przykład podczas spaceru w majowy weekend. Tablica Jest częścią projektu realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Radomia.

 

Tablica pamiątkowa, która właśnie zyskała nową formę, od początku miała na celu przypomnienie niezwykle ważnego dla radomskiego sportu miejsca. - Wiele osób podkreślało, że dopiero w trakcie prac dowiedziało się o jego znaczeniu dla lokalnej historii - podkreśla Michał Podlewski, pomysłodawca projektu. Swoje mecze rozgrywali tu m.in. piłkarze Radomskiego Koła Sportowego. W okresie międzywojennym zawodnicy tego klubu dwukrotnie rywalizowali w rozgrywkach o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej - ligi państwowej. Oprócz boiska do piłki nożnej znajdował się tu także żużlowy tor kolarski i korty tenisowe. Zimą rozgrywane były tu mecze hokeja na lodzie.Stadion w Starym Ogrodzieprzestał istnieć w drugiej połowie lat 60. w związku z przebudową układu komunikacyjnego przy parku.

 

- W zeszłym roku pracom przygotowawczym do odsłonięcia tablicy towarzyszył pośpiech, przez co nie ustrzegliśmy się błędu. Tablica została więc zdemontowana i postanowiliśmy nanieść poprawki -przypomina Michał Podlewski. W konsultacje włączyli siędziennikarze, kibicei przedstawiciele radomskich klubów, artyści, historycy oraz liczne grono internautów. Wypracowana została więc nieco zmieniona koncepcja tego miejsca, a ostateczny projekt tablicy, która została zamontowana na istniejącym cokole, zaproponował fotograf, Marcin Kucewicz. - Na tablicy znajduje się więc fotografia z meczu RKS - Legia z 1933 roku, którą ze swoich zebranych zbiorów udostępnił Dariusz Osiej, oraz krótki opis miejsca. Dopiero po pozytywnej ocenie projektu przez wszystkie wspomniane środowiska, zgodnie z sugestiami, przystąpiliśmy do jej realizacji. Tablica subtelnie wpisała się w otoczenie, a miejsce to zyskało charakter symboliczno-historyczny -dodaje autor projektu.

 

 

Przypomnijmy, że w ramach projektu pn. "Uczcijmy legendy Radomiaka", powstała także wyjątkowa publikacja pt. "110 wydarzeń na 110-lecie Radomiaka". Jej autorzy zabrali sympatyków lokalnego sportu na ponad 250-stronicową wędrówkę po 110 wydarzeniach związanych z Radomiakiem i jego przedstawicielami.
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email