Postępują prace przy modernizacji zalewu na Borkach


Zdjęcie do artykułu: Postępują prace przy modernizacji zalewu na Borkach

Postępują prace przy modernizacji zalewu na Borkach. Zaawansowane są roboty przy przebudowie zapory, zakończyły się prace przygotowawcze na stawach kolmatacyjnych i stopniowo oczyszczana jest sama niecka zalewu.
 
- Na bieżąco monitorujemy postęp prac, które są już mocno zaawansowane. To bardzo cieszy, bo zdaję sobie sprawę, jak ważna to inwestycja dla radomian. Warto pamiętać, że nie polega ona wyłącznie na usunięciu zanieczyszczeń z dna zalewu. Zaprojektowanych jest też szereg rozwiązań mających sprawić, że na Borkach przez wiele kolejnych lat będziemy mieli czystą wodę i nie będzie dochodziło do wykwitu glonów. Już wiosną chcemy rozpocząć napełnianie zbiornika wodą, by na początku lata, o ile oczywiście pozwoli na to sytuacja epidemiczna, móc zaprosić mieszkańców na inaugurację sezonu nad zalewem - mówi prezydent Radosław Witkowski.

 

Obecnie wykonawca prowadzi m.in. prace przy przebudowie zapory czołowej. Gotowa jest już nowa przeprawa mostowa, dobiega końca  umacnianie jazu głównego, a do wykonania pozostała jeszcze przepławka dla ryb. Po południowej stronie zalewu zakończyły się już prace związane z umocnieniem i podniesieniem skarp stawów kolmatacyjnych oraz ich oczyszczeniem. Teraz wykonawca przystąpił już do robót instalacyjnych. Powstają już przegrody flotacyjne, a pojawią się jeszcze napowietrzacze, pływające wyspy czy system naświetlania zapobiegający rozkwitowi glonów. Całość jest zaprojektowana w taki sposób, by możliwe było spuszczanie wody i oczyszczanie dna stawów bez konieczności opróżniania całego zalewu.

 

 

Równocześnie rozpoczęły się prace przy oczyszczaniu dna zalewu. Trwa koszenie zarośli, po czym przy użyciu ciężkiego sprzętu zostanie wybrana warstwa namułu. Docelowo, na powierzchni wody mają zostać zamontowane trzy fontanny. Będą one zasilane z elektrowni wykorzystującej odnawialne źródła energii. Zamontowane są już trzy wiatraki, a w planie jest też montaż paneli fotowoltaicznych na dachu wypożyczalni sprzętu pływającego.

 

Wodociągi Miejskie ogłosiły także przetarg na remont pomostów. Wykonawca będzie miał czas na wykonanie zadania do końca kwietnia.
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email